Jak zadbać zimą o akumulator?

Jak zadbać zimą o akumulator?

Pogoda za oknem przestała rozpieszczać. Po upalnym lecie i zadziwiająco długiej i ciepłej jesieni nadszedł czas by pomyśleć o jakimś zimowym gniazdku dla naszego motocykla.

Gdy już odstawimy naszą maszynę na zimowanie, warto pomyśleć o tym, by pierwsza wiosenna przejażdżka nie zakończyła się rozczarowaniem i szybkim obdzwanianiem sklepów z akumulatorami.

Akumulator ma tą cechę, że z czasem następuje jego stopniowe samoczynne rozładowanie. W czasie sezony zjawisko to jest pomijalne ze względu na dwa fakty. Po pierwsze gdy odpalamy motocykl akumulator jest ładowany przez alternator. Po drugie dodatnie temperatury obniżają prędkość samoczynnego rozładowania akumulatora. W porze zimowej obie te zbawienne dla naszej baterii sytuacje przestają mieć miejsce. Motocykl stoi w garażu kilka miesięcy, często w garażu nieogrzewanym gdzie temperatura może spadać poniżej zera. Jeśli zimujemy motocykl w garażu ogrzewanym sytuacja jest nieco lepsza, ale i wtedy warto nie pozostawiać akumulatora bez opieki.

Dobrym pomysłem jest podłączanie akumulatora raz na kilka tygodni do prostownika. Musimy jednak mieć na uwadze, by prostownik ten mógł ładować akumulatory motocyklowe, a dokładnie powinien móc ładować małym prądem. Ładowanie akumulatora prądem zbyt dużym może doprowadzić to jego trwałego uszkodzenia.

Dziś możemy zaopatrzyć się w automatyczną, mikroprocesorową ładowarkę akumulatorową już za 80-150zł. Ładowarka taka w przypadku ładowania akumulatora motocyklowego nie musi mieć dużej mocy, zatem jej cena nie będzie jakaś wygórowana. Często w tego typu urządzeniach mamy do dyspozycji oprócz trybu ładowania akumulatora motocyklowego i samochodowego również tryb zimowy. W trybie tym ładowarka naładuje akumulator po czym przejdzie w stan konserwacji akumulatora. Dzięki temu możemy np. zabrać akumulator do domu (temperatura tzw. pokojowa na pewno będzie lepsza dla baterii niż okolice 0 stopni w garażu), podłączyć go do ładowarki i zapomnieć o jego istnieniu aż do wiosny - ładowarka będzie będzie dbała o to by naszemu akumulatorowi przez całą zimę było miło i wygodnie :)

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć