W co wyposażyć motocykl przed wyprawą w teren?

W co wyposażyć motocykl przed wyprawą w teren?

W co wyposażyć motocykl przed wyprawą w teren?

Gdy krótkie wycieczki w najdalsze rejony Twojego miasta, czy nawet województwa przestaną Ci wystarczać prawdopodobnie pojawi się w Tobie nieodparta chęć ruszenia w nieznane. Zanim jednak zapuścisz się tak daleko, że czarny asfalt obecny już będzie tylko w Twoich wspomnieniach warto się zastanowić w jakie akcesoria należałoby wyposażyć swój motocykl.

Kufry boczne i kufer centralny

Pierwszym i podstawowym zakupem jaki warto dokonać w czasie przygotowań do pierwszej wyprawy powinien być zestaw kufrów bocznych i kufer centralny. Jedziesz gdzie Cię wzrok poniesie, zatem ciężko będzie wszystko co Ci potrzebne założyć na siebie lub upchać w standardowych schowkach motocykla (które najprawdopodobniej sprowadzają się do małej przestrzeni pod kanapą do której ledwo wchodzi klucz i śrubokręt dostarczony przez producenta motocykla). Pamiętaj o solidnym stelażu na kufry boczne, gdyż najcięższe rzeczy będziemy równomiernie rozkładać w obu kufrach bocznych, tak aby środek ciężkości maszyny wraz z bagażem był możliwie najniżej. Do kufra centralnego włóż lekkie elementy bagażu oraz te rzeczy, które mogą okazać się niezbędne w czasie jazdy takie jak kombinezon przeciwdeszczowy, prowiant itp. Warto zaopatrzyć się w dodatkowy bagażnik montowany na klapie kufra centralnego. Pozwala on na przytroczenie części bagażu jak np. namiot, śpiwór czy karimata na zewnątrz kufra, oszczędzając tym samym cenne miejsce w kufrze.

Osłona silnika

Nikogo przekonywać nie trzeba, że po rozbiciu miski olejowej w naszym silniku daleko motocykl już nie pojedzie. Uszkodzenie takie najprawdopodobniej spowoduje przedwczesne i kosztowne zakończenie wyprawy, zatem należy przed taką ewentualnością się zabezpieczyć. Rozwiązaniem tego problemu stanowi montaż osłony silnika Twojego motocykla. Osłona taka powinna nie tylko w pogardzie mieć błoto i żwir, ale i przyjmować na siebie kamienie, które mogłoby spod koła odskoczyć wprost na Twój silnik. Zanim jednak zabierzesz się do montażu płyty pancernej pod motocyklem zastanówmy się jak powinna działać osłona. Zadaniem osłony przy spotkaniu np. z kamieniem jest pochłanianie energii uderzenia. Nie chcesz przecież, by jeśli uderzenie okaże się zbyt mocne uszkodzeniu uległa rama, która przyjęła przekazaną przez osłonę energię. Ważne jest zatem aby osłona wykonana była w sposób umożliwiający jej niewielkie odginanie się przy solidnym ‘strzale’. Wygięcie blachy pochłonie energię lecącego wprost na silnik kamienia, a Twoim zmartwieniem będzie nieco wykrzywiona osłona, a nie uszkodzony silnik lub rama.

Osłony dodatkowe

Dodatkową ochronę motocykla stanowić mogą osłony takich elementów jak chłodnica wody, oleju. Obie te części przez swoją budowę nie są zbyt mocne i łatwo mogą się uszkodzić gdy uderzy w nie gałąź lub kamień.

Wysoka szyba lub deflektor

Jeśli jesteś posiadaczami typowego motocykla do turystyki off-roadowej takiego jak np. BMW R1200GS jesteś już w dość komfortowym położeniu. Standardowa szyba w takich motocyklach jest dość wysoka i zapewnia dobrą osłonę przed wiatrem. Co jednak zrobić gdy natura nie poskąpiła Ci wzrostu, a inżynier projektujący motocykl poskąpił szyby? Można wtedy zaopatrzyć się w akcesoryjną, wyższą szybę do motocykla. Nie zawsze jednak szyby takie dostępne są dla Twojego modelu motocykla. W takim przypadku rozwiązanie może stanowić deflektor. Jest to rodzaj płytki wykonany z takiego samego materiału jak szyba, montowany przy pomocy odpowiednich uchwytów, stałych, lub regulowanych, do obecnej w motocyklu szyby. Na szczególną uwagę zasługują tutaj deflektory regulowane, w których poziom ochrony przed wiatrem możesz zmienić w zależności od tego czy właśnie ‘lecisz’ po autostradzie, czy zwiedzamy z siodła okolicę i odrobina ochłody byłaby wręcz wskazana. Jeśli zaś masz nieco szczęścia może się okazać, że na rynku dostępne są dedykowane do Twojego motocykla regulowane wsporniki szyby. Dzięki temu możesz regulować strumień powietrza ustawiając w dogodnej pozycji całą szybę motocykla.

Pozostałe akcesoria

Gdy załatwiłeś powyższe, już jesteś prawie gotów do drogi. Jeśli Twój budżet przewidziany na ‘wyścig zbrojeń’ jeszcze istnieje, możesz zaopatrzyć się w mniej oczywiste, ale często równie przydatne akcesoria. Dobrym przykładem może tutaj być dedykowane do Twojego motocykla poszerzenie stopki bocznej. Rozwiązanie to pozwoli Ci spać spokojnie gdy motocykl stał będzie na piasku, czy podmokłej trawie. Poszerzenie ma za zadanie zwiększać powierzchnię stopki bocznej, a więc zapobiegać zapadnięciu się stopki w grunt, co skutkować może przewróceniem się motocykla i palpitacjami serca na widok połamanego lusterka, czy kierunkowskazów.

Kolejnym przedmiotem, w które warto się zaopatrzyć jest dedykowany uchwyt GPS. W odróżnieniu od tych uniwersalnych, dedykowany uchwyt będzie trzymał Twoją nawigację pewniej, będzie niejednokrotnie umiejscowiony w wygodniejszym miejscu, a zatem jego użytkowanie będzie bezpieczniejsze zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej nie taniej przecież nawigacji.

W ten sposób dobrnąłeś drogi motocyklisto do końca ubierania swojego motocykla w akcesoria, które pozwolą Ci odkryć nieznane (i jeszcze stamtąd wrócić!). Pozostaje Ci jeszcze wyposażyć samego siebie, ale to już rozważania na inny raz…

We wpisie użyłem zmodyfikowanego zdjęcia pt. “Sahara Desert- Morocco” autorstwa John Y. Can opublikowane na licencji CC BY 2.0.

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć